- Reklama -

Stále populárnější paddleboarding

Author

Categories

Paddleboarding je druh vodního sportu, který se těší vzrůstající oblibě. Vidět na klidné hladině řeky paddleboardera už není žádnou raritou ani v České republice. Co zapříčinilo, že se tento sport najednou začal tak rozšiřovat? A jaké jsou jeho výhody s ohledem na lidské zdraví?

Co je to paddleboarding a jak vypadá paddleboard?

V závislosti na intenzitě a četnosti provozování se paddleboarding může stát vodním sportem nebo pouze příjemnou relaxační aktivitou. Spousta lidí ho provozuje právě kvůli tomu tichu a propojení s přírodou, kterého lze dosáhnout pouze na vodě.

Princip této aktivity spočívá v tom, že paddleboard není poháněn ani vlnami, ani větrem, nýbrž vašimi vlastními silami za pomoci pádla. Na paddleboardu můžete stát či sedět, je to vlastně surfařská deska.

Desku si můžete koupit buď pevnou, nebo si pořídit nafukovací paddleboard. Pevné desky snadněji kloužou a rozráží vodu, hrozí při nich ale vyšší riziko poškození při střetu s pevným předmětem. Zaberou také více místa, protože je nelze nijak složit.

Nafukovací paddleboardy se při střetu s pevným předmětem pouze promáčknou, jsou tak paradoxně odolnější vůči poškození a další velkou výhodou je jejich snadné skladování a transport díky tomu, že je můžete vyfouknout.

Kdo a kde může paddleboarding provozovat?

Zde opravdu neplatí žádné omezení. Na paddleboardu mohou klouzat jak dospělí, tak děti a senioři. Úplně k tomu postačí jakákoli klidná hladina. V ČR tak můžete využívat řek, rybníků, kanálů či jezer.

Pár tipů na začátek

V začátcích je vhodné začít na širších, stabilnějších prknech. Naučí vás rovnováze. Postupem času bude dobré přejít na užší a kratší paddleboard, který vám nabídne mnohem větší flexibilitu a ovladatelnost.

Proto v začátku můžete využít služby půjčovny paddleboardů. Vlastní prkno si pořiďte až poté, tedy až budete přecházet na užší variantu.

Zdravotní výhody paddleboardingu

V první řadě můžete na paddleboardu zvýšit vaší celkovou kondici a fyzickou zdatnost. Při pádlování vestoje se aktivuje řada svalů od těch lýtkových, přes břišní až po ty zádové a ramenní.

Rozvíjí také svaly, které jsou odpovědny za celkovou rovnováhu a stabilitu těla. Zlepší se i celková koordinace pohybů. Kromě toho se při balancování zapojí také celé tělesné jádro.

Tím, že tyto svaly zapojíte a rozpohybujete, budete také chránit sami sebe před bolestmi zad, krční páteře či kloubů.

Pokud si nastavíte správnou intenzitu pádlování, paddleboarding se také klidně může stát redukčním tréninkem v případě, že chcete zhubnout.

A vůbec se prvního postavení se na desce nemusíte obávat. Paddleboarding je tak populární proto, že je jednoduché se ho naučit, a proto ho může provozovat opravdu každý. Pozor si dejte pouze v případě, že nejste zdatnými plavci – použijte plovací vestu.

- Komerční sdělení -az hobby

Author

Share