- Reklama -

Znáte japonský styl bydlení?

Author

Categories

Bydlet v japonském stylu je možné kdekoliv na světě, a to i v Česku. Japonské doplňky a suvenýry byly cestovateli a šlechtici dováženy už před stovkami let. Snad na každém českém zámku potkáte nějaký orientální kousek. Japonský styl byl hitem už tenkrát a svou oblibu si udržel dodnes.

Japonský styl v interiéru

U každého stylu lze nalézt nějaké charakteristické rysy, které daný styl doprovází v všemožném provedení. U japonského stylu bydlení je to především jednoduchost a decentnost. Na druhé straně je však oživen kontrasty tmavých a světlých barev, díky čemuž se rozhodně nemusíte bát, že by japonský interiér byl nudný.

Nejtypičtější barvou je zde béžová, bílá, žlutá nebo světle hnědá. Nádech zajímavosti vnáší do stylu i přírodní materiály, jako je především dřevo, bambus, kameny nebo textilie.

Tipy, jak si zařídit bydlení v japonském stylu

Oslovila tato kultura i vás a věčné pojídání sushi nestačí? Zaveďte do domácnosti několik japonských prvků a bydlete stylově.

Blíž k přírodě

Japonsko je výjimečné právě vztahem k přírodě. Japonci rádi udržují úzký vztah s přírodou, a tak si kousek z ní přináší i do svých domovů. V žádné japonské domácnosti nesmí chybět hezké zelené a udržované rostliny. Typicky je to například bonsaj, bambus, ale také palmy či orchideje.

Zvuky přírody

Protože dívat se na pěknou povzbuzující zeleň může být někdy málo, snaží se Japonci domů pustit i přirozené zvuky přírody. Především je to bublající a tekoucí voda, která nesmí chybět prakticky v žádné koupelně a obýváku. Voda je symbolem života a tekoucí voda pomáhá k odpočinku, uklidnění mysli a osvěžení těla. Vyjímat se vám doma může například malá fontánka.

Posuvné dveře Shoji

V Japonsku bývají místnosti oproti těm našim velmi malé. A proto se místní obyvatelé snaží využít každý centimetr. K úspoře místa tak slouží posuvné dveře. Dveře Shoji jsou složeny z dřevěného rámu a papírové výplně, která může být nahrazena mléčným sklem. Díky této výplni do místnosti také proniká denní světlo, které je v tomto stylu obzvlášť důležité.

Denní světlo

Jak již bylo řečeno, přírodní denní světlo je v japonském stylu velmi podstatné. Prostor pro průchod mu dáte nejen dveřmi Shoji, ale také střešními okny. Výjimkou nejsou ani velká okna, která se většinou nijak nezakrývají. Jestliže si ale cenníte soukromí a nechcete, aby na vás kolemjdoucí koukali jako do vitríny, můžete okna doplnit japonskými stěnami.

Dřevo a bambus

Dřevo je v Japonsku základním materiálem pro výrobu veškerého nábytku. Málokdo si váží přírodních materiálů jako Japonci. Ne všechny dřevěné prvky jsou zde perfektně a dokonale opracované. To vyjadřuje i termín Wabi-sabi, který se zaměřuje na přijetí krásy věcí právě v jejich nedokonalosti a pomíjivosti. No není to krásná myšlenka? Kéž by se takto všichni lidé dokázali dívat na svět kolem sebe, a to nejen na nábytek, ale i na ostatní lidi.

Kromě dřeva to jsou pak prvky z bambusu, který ve vás evokuje japonské ostrovy. Bambus jako takový patří mezi odolné materiály. Oblíbený je například paravan z bambusu nebo dokonce bambusové podlahy.

Čisto v domě, čisto v duši

Čistota je pro japonský styl opravdu stěžejní. Při zařizování mějte neustále na paměti, že zenový klid a čisté linie jsou odteď vaší mantrou. Nenechte válet boty na chodbě a schovejte je do botníku. Právě v čistotě můžeme spatřit podobnost s uměním Feng Shui, které je často součástí japonských příbytků.

Kakemono

Komu nevyhovují prázdné stěny bez dekorací, může sáhnout po kakemonu. Kakemono je velmi typická dekorace, která má za úkol dodat život nehybnému prostoru. Možná i zaplnit stěny zející prázdnotou. Tak či tak se jedná o dlouhou závěsnou kaligrafii se světlým podkladem s šedočernými tušovými znaky. Kromě znaků jsou na nich často vyobrazeny typické japonské rostliny či zvěř.

Tatami

Někoho možná už nudí posedávání u jídelního stolu na obyčejné židli. Vyzkoušet můžete nízké japonské stolky, u kterých se posedává na rohoži zvané tatami. Na tatami položte ještě polštáře na sezení, aby podložka nebyla příliš tvrdá, a čajový obřad může začít.

TIP na závěr: Vyhněte se těmto chybám při zařizování domácnosti.

Závěr

Oživit všednost našich příbytků může být někdy opravdu oříšek. Na vybavení proto myslete rovnou při rekonstrukci či stavbě a prvním vybavení domu. Možná to bude právě japonský styl, který vás vytrhne ze jednolitosti dnešní doby. A kdo nemá odvahu na bydlení v plném japonském slova smyslu, může na to jít zlehka a vyzkoušet nejdřív několik dekorací či základních prvků.

Klára Kohoutová, PoctiveSEO.cz

- Komerční sdělení -az hobby

Author

Share