Nedostatečná činnost štítné žlázy se projevuje celkovým zpomalením organismu a trápí asi 15-20 % žen ve věku kolem 50 let. V ČR je více než 620 tisíc lidí s problémy se štítnou žlázou. Častým následkem může být i přibírání na váze.

Co je štítná žláza?

Štítná žláza je orgán nacházející se na přední straně krku, konkrétně na štítné chrupavce těsně pod ohryzkem. Štítnou žlázu tvoří 2 propojené laloky. Ty jsou tvořeny drobnými váčky (folikuly). Folikuly jsou dále tvořeny folikulárními buňkami, jež produkují hormony štítné žlázy, trijodtyronin (T3) a tyroxin (T4).

Funkce štítné žlázy

Hormony, které štítná žláza produkuje jsou nezbytné pro život člověka a mají vliv na všechny buňky lidského těla. Vliv má štítná žláza také na chod celého organismu, výjimkou není ani kardiovaskulární či nervový systém, metabolismus, termoregulace nebo imunitní systém. Nezbytná je také pro správný růst a vývoj dítěte a pro reprodukci. Onemocnění štítné žlázy může mít vliv na otěhotnění a plodnost.

TIP: Víte co je těhotenská cukrovka?

Příčiny onemocnění štítné žlázy

Důvodů, proč problémy s jejím fungování nastávají, může být hned několik. Nejčastější příčinou je autoimunitní onemocnění. To způsobuje, že lidský imunitní systém nepovažuje štítnou žlázu za přirozenou součást těla a začne proti ní vytvářet protilátky, které ji postupně ničí. Kromě autoimunitního onemocnění může být na vině nádor, ozáření, zánět aj.

Příznaky onemocnění štítné žlázy

Příznaků, které toto onemocnění doprovází je celá řada. Často je však problém rozeznat je zavčasu, protože mohou souviset i s dalšími chorobami. Jednou z chorob, jejichž příznaky nemusí být hned rozeznatelné, může být například cukrovka, u níž je výskyt onemocnění štítné žlázy téměř dvojnásobně vyšší než u nediabetika.

Mezi ty nejčastější patří:

  • nevysvětlitelná změna hmotnosti
  • tlak v krku
  • problémy s polykáním nebo dýcháním
  • psychické problémy (deprese, úzkost, smutek apod.)
  • nadměrné pocení a nesnášenlivost tepla
  • nepravidelná menstruace
  • poruchy plodnosti
  • změny tepové frekvence
  • pocit únavy

a další.

TIP: Vše co potřebujete vědět o cukrovce a diabetu mellitus.

Onemocnění štítné žlázy

Onemocnění štítné žlázy může být dvojí. Její funkce může být zvýšená nebo snížená. Na oba případy se společně podíváme.

Snížená funkce štítné žlázy = hypotyreóza

Snížená funkce štítné žlázy je u lidí mnohem častější forma onemocnění. Její příčinou je v drtivé většině právě autoimunitní onemocnění. Poškození štítné žlázy imunitním systémem vede ke snížení tvorby hormonu T3 a T4. Další příčinou vzniku může být nedostatek jodu, operace štítné žlázy, její odstranění nebo léčba radioaktivním jodem.

Nástup tohoto onemocnění je pozvolný a ze začátku se projevuje únavou, suchou kůží a zácpou. Při rozvinutí hypotyreózy přichází spavost, velmi málo energie (pomalý pohyb, rychlé vyčerpání). Dále pak pocit zimy, vypadávání vlasů a lámavost nehtů. Často také dochází k chrapotu a zhrubnutí hlasu. Stoupá tlak krve a u žen dochází k poruchám menstruačního cyklu. Právě pro hypotyreóze je typické přibývání na váze a otoky končetin.

Léčba bývá celoživotní a spočívá v podávání chybějících hormonů.

Zvýšená funkce štítné žlázy = hypertyreóza

Méně častější formou onemocnění je zvýšená funkce štítné žlázy, díky níž je v těle nadbytek hormonů T3 a T4.

Nejčastěji je nemoc doprovázena silným bušením srdce, zrychlení jeho činnosti, nesnášenlivost tepla a nadměrné pocení, nespavost, svalová slabost, úbytek svalové hmoty, snížení hmotnosti, neustálý pocit hladu a další. Může docházet i ke změnám osobnosti.

Diagnóza zakládá na vyšetření hladiny TSH, který je při této nemoci pod dolní hranicí. Léčba spočívá v podávání léků, které snižují funkci štítné žlázy. Pokud není tato léčba dostatečná, je nutná operace a odstranění štítné žlázy nebo léčba radioaktivním jodem.

Proč je u žen toto onemocnění častější?

Ženy jsou k onemocnění štítné žlázy náchylnější než muži. Konkrétně ženy toto onemocnění postihuje až osmkrát častěji než muže. Proč tomu tak ale je?

Protože autoimunitní choroby se častěji vyskytují u žen, stoupá i procento onemocnění štítné žlázy u žen, jehož příčinou je dysfunkce imunitního systému. Souvislost lze spatřit také s ženskými pohlavními hormony. Nejčastěji k nemoci dochází v období hormonálních změn, tj. dospívání, těhotenství, po porodu nebo v menopauze.

TIP: Víte jaké problémy a choroby trápí ženy nejčastěji?

Závěr

Zdraví by mělo být vždy na prvním místě. Abychom se mohli udržovat zdraví, je důležité svému tělu naslouchat. Rozeznat příznaky onemocnění štítné žlázy nemusí být na první pohled jednoduché. Ale pokud pojmete i to nejmenší podezření, raději se nechte vyšetřit. Včasná diagnostika a léčba je totiž stěžejní.

Klára Kohoutová, PoctiveSEO.cz