Módní trendy se týkají nejen nábytkového vybavení, dveří, podlah nebo osvětlení, ale bezpochyby také bytového textilu. Především záclony a závěsy jsou výraznými prvky v místnosti a jejich správným výběrem se docílí žádaného vizuálního efektu. Pomocí bytového textilu lze interiéru snadno a levně pořídit nový kabát bez drahé a časově náročné rekonstrukce. A jaký styl právě frčí? Zatímco kuchyni dominuje provensálský nebo venkovský ráz, obývacím pokojům zase industriální moderna, levný shabby chic navíc láká hipstery.

Pro soukromí i pro potěchu očí

Záclony a závěsy už dávno neslouží jen pro zajištění soukromí a jako ochrana před zvídavými pohledy sousedů. Naopak jsou důležitým dekorativním prvkem, který rozhoduje o vzhledu celé místnosti a dotváří styl interiéru. Z toho důvodu je důležité vybírat bytový textil obezřetně, zvolit správně šířku a délku, ale také barvy a vzory, které budou ladit se stávajícím vybavením a budou se vhodně doplňovat s dekorem na podlaze a s výmalbou na stěnách.

Rustikální i venkovský styl

V minulosti sloužily záclony a závěsy pouze k zakrytí oken a měly chránit soukromí obyvatel. Dnes platí, že bytový textil může hrát roli v interiérovém aranžmá, dokonce mohou mít moc vnést do místnosti jedinečný prvek. V kuchyni se může jednat o květinové vzory, ale také o motivy jídla, vaření nebo různých potravin či pochutin. Rustikální styl se hodí do domů i na chalupy. Geometrické vzory, pruhy, originální potisky nebo ornamenty mohou hrát naopak prim v obývacím pokoji. Tyto motivy lze použít v domech i bytech, které inklinují k industriálnímu designu.

Experimenty a ráz shabby chic

V případě neutrálního vybavení místnosti lze pomocí záclon a závěsů dodat interiéru na extravaganci nebo originalitě. V takovém případě je možné zvolit bytový textil s výraznými barvami i různými dominantními vzory, které mohou ladit s polštáři na pohovce nebo ubrusem na jídelním stole. V poslední době bývá oblíbený i shabby chic styl, který kombinuje rustikální, historické a vintage prvky s květinovými vzory v pastelových barvách spolu s nábytkem s uměle vytvořeným starým vzhledem.