Není úplně snadné, rozhodnout se, zda je lepší si pořídit byt ve městě, nebo raději mít dům se zahradou na vsi. Každé řešení má svoje výhody i nevýhody. Bydlení v bytě ve městě je o něco pohodlnější. Už když vezmeme, jaké práce děláme v bytě nebo v domku. Pokud bydlíme v bytě, stačí uklidit několik místností a máme hotovo. V rodinném domě uděláme to samé, ale navíc máme práci s údržbou domu, ale také s pozemkem okolo něj.  

Dům a zahrada 

Vlastnit svůj rodinný dům je přání mnoha lidí. Podaří se to jen někomu. Rodinný dům nám dá více práce, ale zase bydlíme ve svém, máme kolem domu pozemek, kde si můžeme pěstovat svou zeleninu, ovoce a na zahrádce mít květiny. Také máme možnost postavit si bazén, což je v létě obrovská výhoda. Bydlet v domku znamená, že máme víc soukromí, klidu a blízkost přírody. Co se týče domácích mazlíčků, ty rádi využijí zahradu k proběhnutí. Takové bydlení má ovšem i spoustu nevýhod. Pokud nás nebaví manuální práce kolem domu, pak je lépe si takové bydlení rozmyslet. Brát si na každou práci řemeslníka by se dost prodražilo. Musíme počítat s tím, že škola, školka, lékaři i obchody nebudeme mít tak po ruce, jako je to ve městě. Autobusové a vlakové spojení ve většině vesnic není tak dobré, jak by bylo potřeba. Proto musíme počítat s tím, že se neobejdeme bez auta. Na vsi je i málo možností kulturního využití. To vše ale určitě stojí za pobyt na čerstvém vzduchu. 

Bydlení v bytě 

Bydlení ve městě v bytě má výhodu v tom, že máme všechno v blízkosti. Školky, školy, lékaři a dokonce většinou i nemocnice. Děti mají blízko na zájmové kroužky a mi do práce. Obchodní centra v blízkosti, to samé i kina a divadla. Děti i dospělí mají větší možnost kamarádů. Nesmíme ani zapomenout na městskou dopravu. Dostaneme se s ní všude po městě, kam potřebujeme. To vše ale máme za cenu toho, že žijeme ve špinavém životním prostředí, bez přírody, s nedostatkem zeleně. Také hluk města není pro každého. Každý jsme jiný, a každý máme jiné požadavky na bydlení. 

Nejlevnější hypotéka 

Hypotéka je v podstatě dlouhodobý úvěr. Je to úvěr, za který si můžeme koupit dům, postavit dům, nebo si pořídit byt. Hypotéku také lze použít na rekonstrukci domu, nebo bytu. Nejvýhodnější hypotéky jsou ty, které splácíme dlouho. Ty mají nejmenší úrok. Hypotéky se sjednávají většinou na třicet let, ale může být doba splácení i třeba jen pět let. Hypotéky jsou jištěny nemovitostí, kterou za ní pořizujeme. V Čechách je několik poskytovatelů hypoték. Liší se výší úroků. Protože již předem víme, že hypotéku budeme splácet třicet let, je potřeba pořádně zvážit, pro kterou hypotéku se rozhodneme. V těchto případech je dobré se sejít s finančním poradcem, a vše s ním projednat a nechat si poradit, která hypotéka je právě pro nás ta nejlepší varianta. Vyřízení hypotéky znamená spoustu času. Proto je dobré mít finančního poradce, který nám ušetří čas, a udělá nám hypotéku na míru. Hypoteční specialisté mají spoustu zkušeností, a tak nám poradí, která banka je pro nás ta nejlepší. 

Hypotéka na dům, nebo na jinou nemovitost 

Získat hypotéku na byt, nebo dům, je stále složitější. Dosáhne na ni čím dál méně lidí. Zvláště mladí lidé, kteří mají rodinu, mají malou šanci hypotéku získat, pokud nemají opravdu vysoké platy. Dříve bylo možné si vzít hypotéku na celou nemovitost. To už dnes ale neplatí. Hypotéku dostaneme maximálně na osmdesát procent hodnoty nemovitosti. To znamená, že dvacet procent si musíme našetřit, což většinou trvá dlouho, nebo si k hypotéce vzít ještě jiný úvěr. V tom případě je pak dost těžké všechno splácet. Tím, že ČSOB přistoupila k tomu, aby hypotéky nebylo tak snadné získat, je jeden z hlavních důvodů to, že dříve, když dostal hypotéku skoro každý, bylo dost lidí, kteří ztratili schopnost hypotéku splácet. Vzhledem i k tomu, zvažuje ČSOB, že získání hypotéky ještě bude horší získat. To už si potom budou moci vzít hypotéku jen movitější lidé.