Chatu si pořizují zejména lidé, kteří bydlí v panelovém domě a chtějí si například víkend anebo léto užít někde v přírodě. Mnohým se bydlení na chatě zalíbí natolik, že by si zde nejraději přestěhovali, což není nic nemožného, ale záleží na tom, o jakou chatu se jedná. Předělat chatu na trvalé bydlení samozřejmě lze, nebude to sice jednoduché, ale pokud se do toho pustíte, dostanete poměrně pěkné bydlení. 

Na základech záleží  

Jestliže byste chtěli bydlet na chatě, pak je velice důležité, o jakou chatu se jedná. Některé chaty se ani nevyplatí předělávat na trvalé bydlení, protože by to byla velice rozsáhlá rekonstrukce, ale u některých není problém. V případě, že byste si chtěli předělat chatu, jejímž základem je cihlová konstrukce, pak je to velmi příznivá okolnost, díky které bude rekonstrukce o něco jednodušší. Naopak pokud se jedná o takovou lehkou chatu ze dřeva, pak je to o něco obtížnější. V případě, že je dřevěná konstrukce v dobrém stavu, pak se s tím dá něco dělat, problém může nastat, pokud je dřevo zničené. Pokud jako chatku používáte jen jednoduchou nezateplenou dřevěnou konstrukci, pak to bude velmi obtížné, téměř nereálné. Pokud si nejste jistí, zda je možné chatu předělat či nikoliv, je dobré pozvat si odborníka, který vám poradí s tím, co je reálné.  

Kde se chatka nachází? 

Další důležitý aspekt, který může ovlivnit to, zda budete bydlet na chatě, je místo, ve kterém se chata nachází. Jestliže máte chatku v chatové oblasti, může to být trochu obtížné, neboť v této oblasti platí mnoha omezení a jedním z nich je také velikost pozemku a velikost chaty, takže pokud byste chtěli anebo potřebovali chatu trochu zvětšit, nebude to jednoduché. Kromě toho tyto chaty nemají číslo popisné, ale pouze číslo evidenční, protože nikdo nepočítá s tím, že by zde někdo bydlel natrvalo, ovšem to je menší problém, který se dá poměrně jednoduše vyřešit.  

Co všechno máte? 

Předělat chatu na trvalé bydlení může být jednoduché, ale také pořádný oříšek, záleží na mnoha aspektech. Jedním z nich je to, zda je do chatky zavedena elektřina, neboť některé letní chaty nemají elektřinu anebo mají, ale nemyslí se přitom na to, že bude zapojeno několik spotřebičů najednou. V každém případě by se měla elektřina předělat tak, abyste mohli dát prát pračku a přitom si uvařit kávu aniž byste se obávali, že vám vypadnou pojistky a podobně. Jestliže v chatě není elektřina vůbec, pak byste si měli zjistit, zda a odkud je možné elektřinu do chaty dovést. Dalším problémem je vodní zdroj. Některé, zejména starší chatky nemají zavedenou vodu uvnitř v chatě, ale mají například jen studnu, z které si vždy naberou vodu, kterou potřebují. Pravda je, že je to perfektní zážitek, ovšem pokud chcete udělat z chaty domov, pak je to problém. I když máte vodu zavedenou dovnitř, nemusí to znamenat, že je všechno vyřešené, protože záleží ještě na tom, co je zdrojem vody. V případě, že jako zdroj využíváte nějakou studánku, kterou sdílíte ještě se sousedními chatkami anebo podobně, pak pravděpodobně nebude možné využívat ji jako trvalý zdroj, abyste se o vodu nepřipravili napořád. Pak opět záleží na umístění chaty, neboť například dovést vodu a kanalizaci do chatové oblasti nebude jednoduché.  

Musíte izolovat  

Pokud máte zděnou chatku, ve které je elektřina i voda, pak budete mít mnohem jednodušší chatku předělat na bydlení. Ovšem pokud chcete bydlet na chatě, musíte myslet i na další aspekty, jako je izolace, která je nezbytná. Izolace je důležitá, abyste měli v domě v zimě teplo a v létě chládek, proto byste na ní neměli zapomínat.  Samozřejmě, že úprav bude potřeba více, avšak výše zmíněné jsou ty základní.  

Pokud si chcete z chaty vytvořit trvalé bydlení, pak je to možné, ale záleží na mnoha aspektech. Někdy to lze bez problémů, ovšem někdy to bude pořádný oříšek.