Jestliže zvažujete změnu zaměstnavatele, nebo se nacházíte na úřadu práce a nové zaměstnání je ve vašem aktuálním hledáčku, určitě berte v potaz nejen to, jaký plat je vám nabízen, ale i to, zda vám budou k dispozici zaměstnanecké benefity. Je jich mnoho druhů a jestliže si je připočítáte k platu, zjistíte, že na tom budete finančně mnohem lépe. Jsou totiž stále i zaměstnavatelé, kteří buď benefity nenabízí vůbec, nebo přináší jen minimum výhod pro vás.

Benefity vs. odměny měsíční, kvartální, roční

K platu můžete každý měsíc získávat i finanční odměny. Ty se počítají z prodaného zboží, obratu, z nasmlouvaných klientů, uzavřených smluv… Jsou pohyblivé a nejsou často pevně dané, nevzniká na ně nárok automaticky. U benefitů je to ale jinak. Zaměstnavatel se ve smlouvě zavazuje k tomu, že budete každý měsíc dostávat např. stravenky v určité hodnotě, dále pak každý rok příspěvek kupříkladu na zdravotní výdaje, na rekonvalescenční pobyty, také může přispívat na důchodové připojištění, dokonce i na dopravu atd. Už jen výše stravenek udělá v měsíčním příjmu mnoho. Zaměstnavatel na ně přispívá 49 % jejich výše, zaměstnanec si hradí 51 % jejich výše. Jestliže tedy dostáváte stravenky např. za 100 Kč, téměř polovinu hodnoty dostanete „na přilepšenou“. Výhodou je, že je nemusíte utratit jen za oběd v restauraci, stejně tak je můžete použít na nákup potravin v mnoha obchodech.

Čerpejte své benefity

Zvláště zaměstnanecké poukázky, které mají trvanlivost jeden rok nebo peníze či body na benefitních kartách a účtech zaměstnanci často zapomínají používat. Každý rok můžete dostat k dobru např. 3000 Kč, které můžete utratit za zboží v lékárnách, za služby v posilovně, na dentální hygieně, masážích, wellness… Stačí jen zjistit si, kde všude je můžete použít a každý rok je vyčerpat. V opačném případě zaměstnancům propadají.

Zajímejte se o nové benefity nebo jejich zvýšení

Jestliže máte stravenky v nízké hodnotě, nebo nedostáváte benefity žádné, informujte se u zaměstnavatele, proč tomu tak je, příp. kdy dojde k jejich navýšení. Zaměstnavatel si je může dávat do nákladů, díky nimž pak hradí daň v nižší hodnotě. Jde jen o jejich vyřízení a to, aby je „někdo“ ve firmě spravoval. Díky kvalitním benefitům zaměstnavatel snadněji získá nové kvalitní zaměstnance, jde o výhodu pro obě strany.

Nezbývá než se zamyslet nad tím, zda jste se svou mzdou spokojeni, příp. zda vám firemní benefity chybí a která firma ve vašem okolí by vám je k platu nabídla. Ročně díky nim můžete totiž skutečně ušetřit i desítky tisíc korun. Nesetrvávejte u firmy, která se o své zaměstnance nestará. Chtějte pro sebe víc za spolehlivou práci, kterou odvádíte.