
Máte doma ratolest nebo dokonce víc dětí? Není nic lepšího než jim od útlého věku pomalu nenásilně vštěpovat zdánlivé maličkosti, díky nimž budou hospodárné a budou mít k penězům zdravou úctu. Děti mnohé přebírají nápodobou, a i v případě šetření a chování se k penězům jim můžete být skvělým vzorem.
Drobné peníze dáváme do pokladničky
Mnoho z nás nosí po kapsách kovové peníze. Anebo je jich spousta v peněžence. Můžete se domluvit, že desetikoruny a pětikoruny budete házet do porcelánového prasátka. Jakmile se naplní, peníze spočítáte a koupíte dětem hračku, po které touží. S velkou pravděpodobností děti tento způsob šetření zavedou i ve své domácnosti, až budou dospělé.
Sledujte ceny v obchodech
Téměř od každého typu zboží najdete při každém nákupu potřebné zboží v akci. Chce-li dítko např. jogurt, čokoládu nebo sladké pečivo, můžete jej vést k tomu, aby volilo takové, které je aktuálně za akční cenu. Když je sleva 30 % a vyšší, je zajímavá. Pokud je dokonce 50 %, můžete dítku nabídnout, že si může vzít 2 kusy místo jednoho a ten jeden si schovat na jindy. Naučíte tím děti, že není nic špatného nebo ostudného kupovat si zboží za akční ceny. Naopak, dá se tím výborně šetřit.
Chovejte se doma ekonomicky
Myjí si děti zuby při puštěné vodě do umyvadla? Vysvětlete jim, kolik vody tak zbytečně vyteče do odpadu nebo ji zachyťte do hrnce. Pak objem propočítejte na peníze. Aby byl příklad ještě lepší, můžete vynásobit objem vyplýtvané vody za týden. Děti budou určitě překvapeny a začnou vodu zastavovat. To stejné platí např. s plýtváním toaletního papíru, sprchového gelu ve vaně, vyhazování shnilého ovoce… Stačí dítku říct, kolik asi pomeranč stál, a že tím, že jste jej nesnědli a on shnil, vlastně vyhazujete do koše např. 10 Kč.
Vaříme a šetříme
Děti milují fastfoody a restaurace. I my dospělí ostatně… Ale děti mnohdy netuší, o kolik je jídlo v restauraci dražší, že platíte nejen jídlo, ale i obsluhu, pronajaté prostory… Těm větším můžete hravě ukázat, kolik obědů připravíte z kila masa za 100 Kč. Spočítejte vše, co pro přípravu jídla spotřebujete a dětem ukažte rozdíl. Samozřejmě má toto smysl řešit s většími dětmi, batolátka a školkaři budou lhostejní… U větších dětí ale určitě vzbudíte zájem.
Stejně tak můžete v letních dnech připravit domácí zmrzlinu nebo osvěžující nápoje za pár korun. Dítku pak pro motivaci můžete ušetřené peníze, které byste utratili např. za džusy nebo přeslazené minerálky vhodit do pokladničky.
Jakmile během dne budete mít náladu ukázat na něčem dětem způsob šetření, udělejte to. Ne denně, abyste je „neotrávili“, ale tu a tam je to výborné pro jejich chování do budoucna. Nejenže budou mít ponětí o tom, co kolik stojí, ale budou se chovat šetrněji i k životnímu prostředí.