Esenciální oleje jsou vzácná věc, díky které se může vaší domácnosti linout příjemná vůně, ale zároveň vám mohou pomoct například při nachlazení anebo když se potřebujete koncentrovat, proto je dobré si čas od času koupit nějaký esenciální olej a vpustit ho do domu, ovšem abyste věděli, který máme pro vás nějaké tipy.  

Olejíčky hlavně v zimě 

Mnoho lidí má aromaterapii esenciálních olejů spojenou zejména se zimou, protože když je venku škaredě, sněží anebo prší, tak bude vůně v domě mnohem příjemnější, než kdyby venku svítilo sluníčko. Ovšem ve skutečnosti nezáleží na počasí, všechno spočívá v tom, jakou vůni si zvolíte. Se zimou jsou spojené vůně jako je skořice, hřebíček a podobně, které vykouzlí tu správnou atmosféru, například na Vánoce, ovšem kromě toho jsou velmi dobré na posilnění imunitního systému, protože dokážou vzduch vyčistit od bakterií. Na léto se naopak hodí vůně jako je citrón nebo máta. Avšak vůně můžete měnit i podle toho, co od nich očekáváte. 

Jak je nechat rozproudit? 

Než se pustíte do výběru olejíčků, tak byste měli vyřešit to, jak necháte oleje domovem proudit. Nejčastěji se na to využívají difuzéry, pomocí kterých se olej dostane do prostředí, ovšem pokud ho doma nemáte, můžete ho nahradit jinak. Například pokud máte krbová kamna, můžete na ně položit nějakou kamennou misku, do které dáte trochu vody a nakapete olejíček, když v kamnech zatopíte, tak se bude domovem linout krásná vůně. Ovšem to se nedá využít například v létě. V takovém případě můžete využít nějakou skleněnou nádobu, do které dáte špejli. Na špejli nanesete pár kapek olejíčku a on se pak přes dřevo dostane do prostoru místnosti. Jestliže chcete, aby byl účinek olejíčku efektivnější, můžete si potřít například hrudník a pak ho vdechujete přes kůži, to je dobré zejména při nachlazení. Stejně tak můžete nakapat tři kapky do dlaní, pořádně je rozetřít a pak vdechovat dlaně, to je výborný způsob například pokud chcete olejíček využít pro lepší koncentraci.  

Který olejíček použít? 

Aromaterapie esenciálních olejů je nejen příjemná, ale zároveň může mít i jisté pozitivní účinky. Například, jestli chcete pročistit vzduch od různých bakterií, což je dobré dělat, pokud je někdo v domě nemocný, aby se nemoc nepřenášela, pak je nejlepší eukalyptus či čajovník. Jestliže chcete něco na uklidnění, třeba když jste ve stresové situaci anebo se vám špatně usíná, pak můžete vyzkoušet levandulový olejíček a pokud chcete něco, abyste se lépe koncentrovali, pak je nejlepší citrón, pomeranč anebo i máta nebo jejich kombinace. 

Pozor musíte to střídat 

Doporučuje se, abyste při aromaterapii esenciálních olejů používali jen jednu vůni olejíčku, ovšem nemusíte se tím pevně řídit a klidně si můžete vytvořit kombinaci z více směsí. Ať už zvolíte cokoliv, je dobré vůně obměňovat, protože se říká, že když olejíček používáte stále stejný více, než deset dní vkusu, pak si na něj tělo může navyknout a on ztratí svůj efekt. Proto je dobré olejíčky střídat a to nejen podle počasí, ale i podle nálady a aktuální situace. 

Dá se užívat i jinak? 

Všichni jsme zvyklí na to, že esenciální oleje proudí do prostoru domova, ovšem existují i jiné způsoby, jak můžete olejíček použít. Například při nachlazení se může olej natřít přímo na tělo, dobré je na hrudník, pokud vás trápí dušnost, ale pokud máte vysokou teplotu, je dobré olejíček natřít na chodidla anebo na záda. Málo kdo ví, že některé vonné oleje se dají užívat i vnitřně, jsou to většinou jemné oleje, jako je levandule, můžete si kápnout kapku přímo pod jazyk anebo nakapat pár kapek do menšího množství vody a vypít to.  

Esenciální oleje jsou výborné na provonění domova, ovšem stejně tak mohou být nápomocné při zlepšení imunitního systému, při nachlazení anebo dokonce zlepšení koncentrace.