Máte malý byt a řešíte, jak prostor využít co nejlépe? Každý byt, ať už má jen pár metrů čtverečních se dá útulně, designově a prakticky využít, stačí jen vědět jak na to. Nejnáročnější bude vymyslet bytový koncept, jak sjednotit styl a praktičnost bytu. A pokud si na toto zařizování sami netroufáte, oslovte designera a ten vám poradí. Vždy myslete na to, že v prostoru budete trávit většinu času a mělo by se vám v něm žít dobře.

Vybavení domácnosti

Zařizování bytu je náročná disciplína, pokud máte velký byt a myslíte si, že zařizovat malý, je snadnější, nenechte se mýlit. V málem prostoru musíte dvakrát více přemýšlet nad místem a praktičnosti nábytku a vybavení. A taky měřit. Naštěstí v dnešní době již je spousta výrobců nábytků a doplňků, které jsou nejen designově krásné, ale především neskutečně praktické.

Někdy byste nevěřili, kolik věcí se vleze třeba do útrob takové postele. Nábytek by měl být spíše na nožkách než zapuštěn až k podlaze. Také tento fígl vám opticky zvětší místnost. Je na místě přemýšlet i nad barevnou kompozicí zdí. Křiklavé barvy a více druhů, si nechte do větších prostor. Stejně tak těžký a masivní nábytek bude lépe vypadat ve vzdušném prostoru, kde se dá doplnit dalšími komponenty. Co se týká barev, celkově v malých bytech by měla převládat světlá barva. Bílá a její odstíny prostor opticky zvětší. Nezapomínejte ani na opomíjené zásuvky a vypínače. Designové vypínače by měly být spíše v barvě bílé nebo krémové, ale i šedá barva, třeba v doplnění šedé zdí, bude v malém prostoru vypadat skvěle. A pokud je vypínač ještě celoskleněný, dodá to pokoji na stylu.

Hra se světlem

Jistě víte, že světlo dokáže divy. Není vhodné mít v malém prostoru, který chcete mít světlý, těžké a tmavé závěsy. Hodí se světlé, tzv. pavučinové anebo průhledné záclony a decentní závěsy, pokud už musí být. Osvětlení i zrcadla využijte na maximum. Zrcadla zvětší prostor opticky o polovinu, v ložnici umístěte velké zrcadlo na zeď a pokud je možné i na skříň.

Mezonetové bydlení

Dobrým řešením, propojení dvou objektů, je mezonetový byt. V horní části můžete zařídit ložnici, nebo pokoj, a v dolní třeba obývák. Je to jedna z možností, jak zvětšit bydlení, pokud se tato možnost nabízí. Většina starších panelových domů, má stejné rozměrové pokoje nad sebou. Pak stačí jen zednické úpravy, vybrat schodiště a můžete zařizovat. I zde nezapomínejte na zřízení zásuvek a vypínačů, než se pustíte do rekonstrukce. Skvěle se hodí vypínač 6 + 6, k propojení osvětlení dvou místností nad sebou, propojených schodištěm.