Mezi životem pracovníka na volné noze nebo zaměstnance panují ohromné rozdíly, které jsou už na první pohled zřejmé. Jakožto živnostník si můžete bez jakýchkoliv okolků připustit mnohem více svobody, jistoty ale stojí spíše na straně klasického pracovního poměru. Který byste si vybrali vy podle hlavních výhod? Tipy a rady nám poskytla společnost 123jobs Media s.r.o., významný český provozovatel náborových aplikací a pracovních portálů.

Jistoty zaměstnanců vyvážené menší volností

Práce v zaměstnání je výhodná především z pohledu jistoty a budoucnosti. Už v moment, kdy si hledáte zaměstnání můžete myslet na to, že každý měsíc získáváte finance do důchodu pomocí sociálního pojištění, ale také máte v zádech celou řadu výhod jako je například placená dovolená, nebo zdravotní péče a nemocenská, kterou si živnostník dovolit nemůže.

O nevýhodách ale není potřeba příliš debatovat, protože jsou naprosto zřejmé. Jednoduše jste povinni pracovat v konkrétní dobu a na konkrétním místě podle potřeb a přání vašeho zaměstnavatele. Nepříjemné, ale za ty výhody to možná i v pořádku stojí.

Výhody OSVČ za větších povinností a starostí

Jako OSVČ oproti tomu proti běžným zaměstnancům máte příjemné výhody jako je především organizace času přesně podle vašich konkrétních potřeb, ale také to, že jako OSVČ rozhodně vyděláváte za lepší hodinovou sazbu, než byste jako zaměstnanec mohli při stejné práci běžně mít.

Nenechte se ale klamat zdáním, protože oproti tomu musí OSVČ řešit spoustu věcí, které zaměstnanec nemusí. Musí kompletně vést evidenci faktur, musí financovat účetní a také si sám vyhledává práci, zařizuje reklamu a veškeré věci nutné k výkonu povolání. Největší nevýhodou ale je, že má mnohem menší odvody do důchodu, a především v případě úrazu a nemocenské rozhodně není zabezpečený jako každý standardní zaměstnanec a nutno zmínit, že o placené dovolené si OSVČ pochopitelně může nechat jenom zdát.

Inzerce práce zdarma je dostupná na oblíbených job portálech Personalistka.cz a 123jobs.cz pro podnikatele OSVČ, neziskové organizace a státní instituce. Firmy mohou využít výhodných cenových tarifů pro krátkodobou i dlouhodobou inzerci práce.

123jobs

123jobs recenze

123 jobs recenze zkušenosti