Pořídili jste si nový elektroskútr? Poradíme vám, jak si zařídit povinné ručení a jaké náležitosti k tomu potřebujete.

Povinné ručení pro elektroskútr

Některé elektroskútry jsou bez registrace. Ty, které mají výkon do 250 W, nemusí být zaregistrovány, protože jsou posuzovány jako kolo nebo elektrokolo. Nepotřebujete na ně řidičský průkaz a tím pádem ani povinné ručení. Mají šlapky, a to je také řadí mezi kola. Nepotřebujete na ně ani technický průkaz. Mají rychlost do 25 km/h.

Elektroskútry, na které je potřeba registraci jsou ty, které jedou rychlostí nad 25 km/h. Na tyto stroje budete potřebovat řidičský průkaz. Musíte si zajít na úřad a přihlásit svůj stroj.

Registrace elektroskútru

Povinné ručení na elektroskútr se vyřizuje na dopravním odboru na úřadu ve vaší obci. Přihlásíte jej do registru silničních vozidel, sjednáte si povinné ručení a získáte velký i malý technický průkaz, zároveň také registrační značku.

K vyřízení budete potřebovat COC list, platnou zelenou kartu, originál dokladu o koupi elektroskútru a váš občanský průkaz. COC list dostanete při koupi vozidla automaticky, je to označení elektroskútru a jeho registrace.

Zelená karta

Elektrické skútry musí mít povinné ručení, a to získáte na pojišťovně. Tu si vyberete podle podmínek, jaké nabízejí. Využijte srovnávače pojišťoven a jejich cen, či výhod. Online kalkulačky na internetu vám pomohou vybrat tu nejlepší pojišťovnu.

Můžete si zajít osobně na pobočku pojišťovny nebo stačí jen vyplnit online formulář na internetu. Pro vyřízení budete potřebovat COC list a občanský průkaz.

Pořiďte si elektroskútr

Elektroskútr je skvělý dopravní prostředek. Je levný a velmi ekologický. Jestliže si chcete užívat poklidnou jízdu v přírodě, elektroskútr je pro vás to pravé. I ty, které jezdí výše než 25 km/h jsou velmi tiché a vhodné na přepravu po městě.

Mají mnoho výhod, dají se dobře parkovat, díky svým menším rozměrům a také jsou ideální pro fyzicky slabší osoby, jako například ženy nebo seniory, či dospívající mládež. Mají hmotnost 50 – 80 kg a elektrickou baterii, která se dá vyjmout nebo je na pevno zabudovaná do stroje.

Elektroskútry mají i výhodu snadného servisu. Nemusí se moc často opravovat a mají dlouhou životnost. Stačí je jen nabít v zásuvce kdekoliv, třeba i doma a můžete jezdit. Vydrží kolem 40 – 120 km, poté je potřeba je znovu dobít.

Výhody elektroskútru

Elektroskútr je dopravní prostředek, který nevypouští žádné škodliviny ani emise. Nemá spalovací motor a nejde z něj žádný zápach, jízda na elektroskútru je velmi pohodlná a čistá. Jede vysokou rychlostí, bez nutnosti zapojit vlastní fyzickou sílu.

Jeho pořízení je také velmi levné. Ceny elektroskútrů se pohybují níže než u motorek se spalovacím pohonem. Podívejte se sami na Motoe.cz.