- Reklama -

Zubní implantáty

Author

Categories

Zuby jsou pozoruhodná část těla. Už jenom to, že když nám první zub vypadne, naroste druhý, je něco neuvěřitelného. Bohužel naše tělo nedokáže zuby doplňovat pokaždé, když vypadnou anebo se nějakým jiným způsobem dostanou ven. Takže pokud přijdete o svůj druhý chrup je potřeba ho doplnit a to pomocí zubních implantátů.  

Náhrady mohou být různé  

Jestliže vám chybí jen jeden zub, pak si můžete představit nějaký válec, který má jisté rozměry, a který je potřeba zavést do čelisti. Jestliže vám chybí jeden zub, je to mnohem snadnější, protože pak se zubní implantáty nasunou jen na korunku. Samozřejmě, že se běžně stává, zejména u lidí v pokročilém věku, že přichází o několik zubů za sebou anebo dokonce o celý chrup. V takovém případě lze náhrady připevnit pomocí šroubovacích můstků. Výhoda spočívá v tom, že je tato náhrada fixní, takže člověk pak nemusí nosit protézu, která se z úst vyndává, což je mnohem pohodlnější. Ovšem musíte počítat také s tím, že to bude finančně náročnější.  

Dá se nainstalovat do každé pusy? 

Zubní implantáty se vždy připevňují do zdravé kosti. Kost by měla být v dobrém stavu, což může být v pokročilém věku problém, ale to neznamená, že nemůžete mít fixní náhradu. Tu může mát každý, a jestliže jsou vaše kosti nějak nevhodné pro připevnění náhrady, pak je možné kost doplnit, dělá se to běžně. V takovém případě vás pravděpodobně čekají dva zákroky. Nejprve vás čeká doplnění kosti a poté zavádění náhrady, avšak někdy se stává, že se oba zákroky udělají najednou, záleží, v jakém stavu kost máte.  

Tady to nelze  

Existuje několik případů, ve kterých se zubní náhrada nedoporučuje anebo se nedá namontovat, je to například u lidí, kteří mají vysokou cukrovku anebo také u velmi náruživých kuřáků. Jedná se o lidi, kteří vykouří patnáct nebo dvacet cigaret denně, protože tito lidé mají jiné hojení v ústní dutině. Doporučuje se, aby přestali kouřit, což je pro ně samozřejmě těžké, ale pokud se dokážou zbavit svého zlozvyku, tak přibližně po roce mohou dostat nové zuby.  

Když o zub přijde dítě 

Může se stát, že i děti přijdou o druhé zuby, například si je vyrazí při nějakých nezbednostech. V takovém případě je zavádění náhrady problematické, protože dětský chrup se stále vyvíjí. Nejlepší je počkat do doby, dokud se vývoj nezastaví, což bývá u dívek kolem dvacátého věku a u chlapců ještě trochu později. Nejhorší je samozřejmě to čekání, zejména pokud se jedná o zuby vepředu. Každopádně se to dá vyřešit nějakým přechodným implantátem.  

Čekají vás dvě fáze 

Nejprve je potřeba zavést šroub do dásně, na kterém budou zubní implantáty držet. Dásně se lokálně umrtví, protože je potřeba je lehce naříznout, aby vystoupila kost, a do ní se vsune zubní implantát. Jestliže jste velmi citliví anebo máte dávivé reflexy, můžete zákrok prospat. Nejedná se o celkové uspání, jako to bývá u těžkých operací, ale jen něco jako kdybyste si dali prášek na spaní, když nemůžete usnout, což znamená, že je to k tělu mnohem jemnější, než celková anestézie.  

I o implantáty se musíme starat  

Mnozí si myslí, že když si nechají do úst zavést zubní implantáty, tak se mohou přestat starat o zuby, ovšem opak je pravdou, neboť náhrada potřebuje ještě větší péči než běžný chrup. Zubní implantát je sice z kovu, takže se nezkazí, ale jde kolem něho kost a při špatné péči to může způsobit opravdu velké problémy. 

Je to jiné než  

Pravda je, že zubní náhrady nemohou úplně dokonale napodobit zuby, což znamená, že kousání se bude lehce lišit než kousání klasických zubů. Ačkoliv se nám to nezdá, běžné zuby se lehce kývou, kdežto implantáty jsou opravdu pevné, což způsobuje ten rozdíl v kousání, ale není to nic, na co byste si nemohli zvyknout. První jídlo bude pro vás asi překvapením, ale poměrně brzy si natolik zvyknete, než si ani neuvědomíte, že máte implantáty místo zubů.  

Musíme se smířit s tím, že nám zuby nevydrží celý život, ale naštěstí existují možnosti, jak si je nahradit. 

- Komerční sdělení -az hobby

Author

Share