Manželé Tkalounovi přistávají do vody na Slapech u Živohošti. Horkovzdušnému balónu zhasne hořák a Daniele Kolářové se Zdeňkem Svěrákem hrozí utopení ve Vltavě. Všichni jsme viděli Vratné lahve, ale zároveň víme, že je to fikce. Ve skutečnosti je balonové létání nejbezpečnější, nejromantičtější a nejkrásnější styl létání, který si dokážeme představit.

Jen málokdo si pořídí balón pouze pro vlastní potěšení. Ceny i těch nejlevnějších modelů začínají na miliónu korun. Každý si ale může zalétat s komerčními balónáři. V Česku je to velmi populární zážitek. Dárkový poukaz na vyhlídkový let balonem dostává mnoho lidí k narozeninám, svátku, k Vánocům, nebo kulatým výročím svatby.

Létání nad středními Čechami

Nejčastěji se létá ve středních Čechách. Jsou tu nejkrásnější letecké terény. Balóny se vznášejí nad hustě obydlenou krajinou, pasažéři si téměř na dosah ruky prohlížejí hradní zříceniny a krásně opravené zámky, pod košem se vlní kopce a kroutí řeky.

Klasická balónářská destinace je Český ráj. Teplovzdušné balóny s turisty plují vzduchem kolem ikonického dvouvěžového hradu Trosky, přelétávají mohutnou středověkou pevnost Kost, míjejí dominantní kopec Mužský, na obzoru se zvedají Bezděz, Ralsko, blyští se letní sníh na krkonošských hřebenech.

Přelétávají nad historickými městy Jičín a Turnov. Pozorují slavná skalní města Prachov, Hruboskalsko, Příhrazy a Suché skály.

Další nádherné krajiny, nad kterými se ve Středočeském kraji létá, jsou Posázaví a Kokořínsko, kde si užijete romantickou přírodu, Benešovsko s velkým zámkem Konopiště, okolí legendárního Řípu, Polabí s Litoměřicemi, Roudnicí a Terezínem. Výjimečným zážitkem je let balónem nad Prahou. Vzhledem k velké koncentraci různých omezení se tu ovšem nelétá příliš často.