Že je nejvyšší čas začít se chovat udržitelně, nám planeta ukazuje stále častěji. Dokonce už jsme to dopracovali až k velkému tornádu ve středu Evropy. Na každém z nás záleží, jak se budoucnost planety bude vyvíjet – a ve velkém můžeme svět ovlivnit zejména díky udržitelnému online nakupování. Co to je a jak se do něj pustit?

Nákup potravin – nejlépe z lokálních zdrojů

Čím kratší cestu zboží urazí, tím menší vliv má náš nákup na životní prostředí. Jestliže se rozhodujete mezi bio produkty za Španělska a bio produkty z Česka, udržitelněji se zachováte, když objednáte online od českého zemědělce. Pokud už nutně musíte objednávat exotické potraviny, zkontrolujte si ještě před nákupem, že jsou v režimu fair trade a bio.

Poznáte to podle certifikátů, které smějí používat jen ti, kdo certifikací (a tedy i kontrolou) opravdu prošli. Bio potraviny jsou sice o něco dražší, ale dobrou zprávou je, že když k jejich nákupu využijete slevové kupony, je reálné na jejich pořízení významně ušetřit.

Nákup oblečení – nejlépe v kategorii „udržitelné“ nebo „bio“

Možná se vám to zdá neuvěřitelné, ale dokonce i oblečení už můžeme nakupovat v bio kvalitě. O co jde? Zdroje biologických vláken pro textilie, jako jsou bavlna, vlna, len, hedvábí apod., se totiž dají pěstovat/chovat průmyslově, anebo právě bio cestou.

Dalším prvkem udržitelného oboru fashion je pak udržitelné zpracování. Oděvní průmysl má totiž na životní prostředí významný vliv – a rozhodně ne dobrým směrem. Oděvy se však dají produktovat mnohem šetrněji – a právě kousky, které pocházejí z dílen s udržitelnými procesy, mohou být označeny jako udržitelné. Jak je vyhledat? Stačí třeba v obchodě AboutYou.cz do vyhledávání zadat „bio“ a vyjede ucelená nabídka udržitelných produktů.

Nákup kosmetiky a drogerie

Oblast drogerie a kosmetiky je pro udržitelnost jako dělaná. Jistě jste si v online obchodech již dávno všimli ekologických prostředků nejen na praní a úklid, ale i právě v oblasti kosmetiky. Co je jejich hlavním přínosem? Jednak jsou vyrobeny z biologicky rozložitelných, ale přesto účinných látek, které mají minimální ekologickou stopu, jednak se často balí do již recyklovaných obalů, případně do obalů přírodních.

Když se vám chce navštívit kamennou prodejnou, můžete drogerii a kosmetiku, dokonce i některé potraviny nakoupit bez obalu, přinesete si totiž své opakovatelně použitelné obaly, nebo využijete ekologických obalů nabízených obchodem.

Samotné placení

Víte, že se platební karty nedají plnohodnotně recyklovat kvůli jejich vnitřním součástem, zejména kvůli čipům? To by měl pro vás být, vedle pohodlí, další důvod, proč platební kartu v podobě plastového obdélníčku vůbec nepotřebujete, o věrnostních kartách do různých obchodů ani nemluvě.

Jednoduše si je uložte ve virtuální podobě přímo z bankovnictví do mobilu, zaslání plastové kartičky odmítněte a plaťte u pokladen mobilem, případně hodinkami, náramkem. I k online platbám stačí karta virtuální. Tím se celosvětově ušetří tuny plastových kartiček a zvýší udržitelnost.