- Reklama -

Švihadla-opomíjené cvičební pomůcky

Author

Categories

Když se řekne švihadlo, téměř každý si pod tímto pojmem představí jednu věc. Lano spletené nejčastěji ze tří částí, které je na konci zakončené držadly. Ty jsou kovové, plastové nebo dřevěné.

Asi v dětství každého z nás hrálo menší nebo větší roli. Můžeme vzpomínat na nekonečné hry přeskoků, na miliony nepovedených švihnutí do prázdna, nebo na neustále zdokonalování sami sebe a zlepšování různých variací. Minulost většiny z nás je více nebo méně propletena s kouskem tohoto lana. 

Kam až ale sahá jeho opravdová historie?

Už staří Egypťané vnímali švihadlo jako zábavnou formu hry. Přímo v Egyptských hrobkách byly nalezeny kresby, kde lidé splétali provazy z bylin s tuhým vláknitým stonkem a z konopí. Je zajímavé, že tomuto cvičení se švihadlem se nejprve začali věnovat muži.

Ženy ale nezůstaly dlouho pozadu. Zanedlouho si i ony tuto hru oblíbily a začaly ji ovládat. Zpočátku se přes švihadlo skákalo v uzavřených tělocvičnách. V životě tohoto lana nastaly dva průlomové roky.

Nejprve rok 1907. To se poprvé objevilo na veřejnosti v ukázce v hrách sokolského žactva na 5. sletu. Druhý důležitý rok byl 1965. Tehdy se švihadlo ukázalo v plné své kráse. A to na 3. spartakiádě. Postupně skákání přes švihadlo získávalo větší a větší oblibu.

A jak je to dnes?

V dnešní době existuje dokonce i uznávaná sportovní disciplína. Jmenuje se rope skipping. Ta dala skoku přes švihadlo pravidla. Cvičení s tímto nevšedním lanem můžeme vidět v našich místních tělocvičnách, na dětských hřištích, ve školách, ale taky při trénování vrcholových sportovců.

Všichni, kdo se švihadlem cvičí, mají k tomu svůj důvod. Nejenže zpevňuje střed těla, koordinuje pohyby horních a dolních končetin, podporuje vytrvalost, smysl pro rytmus, ale taky je velmi důležité pro sílu a mrštnost nohou.

Proto ho do svého tréninku zahrnují i špičkoví boxeři. Někteří sportovci pro zvětšení svého výkonu používají švihadlo s počítadlem. To je umístěné v držadlech. Je ideální pro vytvarování svalstva a pro vytrvalost.

Další možností je zátěžové švihadlo. To má na sobě umístěné závaží, které podporuje činnost srdce. Taky účinně posiluje zápěstí a předloktí. Je vhodné pro kondiční cvičení.

Přes švihadlo můžou začít skákat děti už v předškolním věku. Nejprve jako koník. Nohy dávat střídavě. Později zkoušet další těžší techniky. Například snožmo. Pro děti existuje dětské švihadlo. Nebo taky zkracovací, které s dítkem roste.

Variace barev lan a druhů držadel je nepřeberné množství. Tak aby každé dítě si vybralo to pravé. Když naše dítě začne používat švihadlo budeme překvapeni kolik zábavy si u skákání užije a kolik svalů na sobě objeví.

Někteří z nás této zajímavé cvičební pomůcce vděčí za hezkou postavu, někteří za lepší kondici a další za zábavné chvíle se svými dětmi. Ať už je to jakkoliv, neopomíjejme toto zajímavé lano. Dále ho používejme a propleťme ho s kouskem našeho já. Protože nám má mnoho co dát.

- Komerční sdělení -az hobby

Author

Share