Náš čich je jediným smyslem, který přímo komunikuje s limbickým systémem našeho mozku. Lidé milují a využívají přirozeně vznikající parfémy již od dávných dob. Vůně se dnes vyskytují v parfémech, výrobcích osobní hygieny, toaletních potřebách, čisticích prostředcích a v celé řadě dalších spotřebních výrobků. Některé studie naznačují, že vůně souvisejí s našimi vzpomínkami a náladami. Existuje rozšířená mylná představa, že kvalitní parfémy jsou z velké části přírodní. Co je tedy přesně přírodní vůně a jak vzniká? Je také pro vás a životní prostředí lepší než syntetická vůně? Vzhledem k významu vůní v našem každodenním životě je důležité pochopit rozdíl mezi přírodními a syntetickými vůněmi. Čtěte dál a dozvíte se to.

Pochopení rozdílu mezi přírodními a syntetickými vůněmi

Co jsou to přírodní vůně?

S rostoucí oblibou parfémů se zvyšuje snaha o efektivnější zachycení vonných prvků než kdy dříve. Přírodní parfémy jsou obvykle lehčí, což z nich činí vynikající alternativu pro ty, kteří hledají něco nápadného, ale ne ohromujícího. Přírodní vůně jsou vůně pocházející z přírody, například z rostlin, zvířat a stromů. Tyto materiály se mohou zdát méně znepokojivé než chemické látky, ale mějte na paměti, že složky pocházejí z rostlin. Mezi běžné přírodní vůně patří citronový olej, olej z litsea a levandulový olej. Kvalitní přírodní vůně můžete zakoupit pokud použijete Notino slevový kód nebo Elnino slevový kód. Přírodní vůně však vytvářejí nekonzistenci a nezůstávají dlouho, což způsobuje, že se ve výrobních procesech ve větší míře používají syntetické složky. Existuje šest běžných technik získávání vůní, jako je destilace s vodní parou, dehydratace lisováním na expelerech, lisování za studena a další.

Co jsou syntetické vonné látky?

Syntetické vůně se vytvářejí v laboratořích za použití syntetických složek a přírodních ingrediencí. Přestože průmysl syntetických vůní vynakládá na výzkum a vývoj výrobků mnoho peněz, jejich zboží je obvykle levnější než přírodní alternativy. Mohou obsahovat některé přírodní látky, ale také řadu dalších chemických látek, z nichž mnohé jsou škodlivé. Existují tři druhy syntetických vůní: plně syntetické, polosyntetické a přírodní izoláty. Plné syntetické látky se vyrábějí z vedlejších produktů ropy, zatímco polosyntetické látky se vyrábějí ze záměrně upravených aromatických látek. Přírodní izoláty se vyrábějí z přírodních a syntetických vedlejších produktů. U syntetických vůní je jejich průměrná trvanlivost 5 let ve srovnání s přírodními vůněmi, u kterých je trvanlivost pouze jeden až dva roky.

Vliv přírodních vůní

Přírodní vůně úžasně voní, ale jejich dopad na životní prostředí je obrovský. Metoda získávání vůní z přírody má za následek odlesňování v mnoha částech světa. Získávání vůní ze zvířat je také časově náročné a nepříjemné. Tyto změny životního prostředí mají větší dopad na změnu klimatu. Navíc je někdy obtížné získat požadovanou vůni, která je pro vůni potřebná, takže tato metoda je zbytečná a neekonomická. V případě syntetických vůní, jelikož je tento umělý přístup vytvořen v laboratoři, má potenciál umožnit opětovné osídlení lesů a ochranu živočišných druhů v oblastech, kde jsou výtažky využívány v oblíbených vůních.

TIP: Blíží se začátek sezóny dovolených, udělejte si radost, použijte Fischer slevový kód a užijte si exotický zájezd do zahraničí s vašimi blízkými!

S těmito znalostmi můžete nyní při nákupu nového parfému nebo kosmetického výrobku činit dobře informované úsudky. Pokud chcete více vůně za méně peněz, syntetické jsou pravděpodobně vaší nejlepší volbou. Krátké přičichnutí k výrobku odhalí, zda je váš organismus schopen tyto složky zvládnout.