Vinylová podlaha se drží na špičce trhu mezi podlahami. Tyto podlahy jsou mezi spotřebiteli velmi oblíbené, nejen pro svou cenovou dostupnost, ale především pro velký výběr přirozených dekórů. Podstatné velké plus těchto podlah je, že jsou příjemné na dotek. Přečtěte si náš tip, jak snad lze položit vinylová podlaha. Pokládku zvládne i méně zručný kutil.

Jak správně položit podlahu

Nejdříve je potřeba si předpřipravit povrch. Pokud renovujete povrch podlahy, nejdříve sundejte starou, důkladně očistěte povrch a připravte si jej na položení té nové. Přineste si nářadí a dostatek podlahové krytiny. Z nářadí se vám určitě bude hodit: nůž, metr, pilka, tužka a distanční klínky.

Pokud máte vše nachystáno, připravte si povrch. Pokud máte čerstvě vylitou podlahu betonem, určitě si změřte vlhkost. Někdy se může stát, že beton neschne tak, jak by měl a z dnů a týdnů vysychání se mohou stát měsíce. Pokud položíte podlahu na ne úplně vysušený beton, časem vám podlaha může zplesnivět a zvlnovatět. A to nikdo nechceme.

Česká vinylová podlaha Fatra Thermofix nabízí 60 dekórů v imitaci dřeva, kovu, kamene, textilu a koberců.

Postup pokládky podlahy

  • Krok č. 1

Než položíte kročejovou izolaci na podklad, povrch opravdu důkladně vyčistěte. Zameťte, vysajte apod. Na dokonale čistý povrch položte kročejovou izolaci. Kročejová izolace slouží ke ztlumení ruchu a zvuků směrem do místnosti. Izolaci položte všude, kde bude položena podlaha a jednotlivé díly slepte lepící páskou. Některé podlahy mají kročejovou izolaci součástí podlahy, tedy další již nemusíte pokládat.

  • Krok č. 2

Začněte pokládat podlahu. Až položíte první řadu, vložte mezi zeď a dílec zarážecí klín. Mezera mezi zdí a plovoucí podlahou by měla být správně 0,5 cm. Toto opakujte vždy po položení každé řady podlahy. Klíny umisťujte po obou stranách podlahy. Takto postupujte až ke konci místnosti. Pokud máte v místnosti více výklenků nebo trubek od topení, pravidelně vyřezávejte otvory odměřeny metrem. Používejte i odřezané menší části podlahy.

  • Krok č. 3

Pokud už máte položenou podlahu je čas na připravení si lišt. Po položení podlahy si naměřte ukončovací lišty a seřízněte dle požadované délky. Vždy seřezávejte pod úhlem 45°, aby k sobě lišty lépe pasovaly. Přiložte ke stěně, přidejte lepidlo a přilepte. Rohy doplňte záslepkami, které do sebe zacvakněte, pokud se vám to nepodaří, přilepte je trochou lepidla.

Skvělou volbou pro kvalitní podlahu je česká Fatra PVC, která se hodí nejen do bytových prostorů, ale také do komerčních.

Odborník na podlahy

Pokud nemáte odvahu na položení celé podlahy, nebo máte velmi členitou místnost, určitě pokládku nechte na kvalifikovaném odborníkovi. Ušetříte si čas a nervy a vaše podlaha bude dokonalá.