- Reklama -

Nebojte se stanování s dětmi – jak na to?

Author

Categories

Letní prázdniny se každým dnem blíží a i vaše ratolesti se už jistě těší na prázdninová dobrodružství. Chcete jim dopřát takové, které jste ve svém dětství zažili i vy? Vyrazte s dětmi místo k moři třeba pod stan!

Takové společné stanování má své kouzlo a děti mnohému naučí. Nemusíte se ničeho bát. Důležité je se na spaní ve stanu dostatečně připravit a pak si už jen užívat dny v přírodě. Jak se ale na stanování s dětmi připravit?

Záleží na věku dítěte

Stejně jako při plánování jakékoli jiné dovolené, záleží na věku dítěte. Pokud se chystáte pod stan, doporučuje se vyrazit nejdříve v batolecím věku, tedy ve 2 až 3 letech.

Mladší děti většinou těžko zvládají výkyvy teplot ve stanu a venku a zároveň je velmi těžké pro ně zajistit dostatečné podmínky z hygienického hlediska. Čím starší děti jsou, tím jednodušší je s nimi balení na cesty.

Vyzkoušejte stan nanečisto

Ještě předtím, než se rozhodnete vyrazit se stanem a dětmi do kempu na prázdniny, vyzkoušejte váš stan doma na zahradě. Můžete tak otestovat, jestli stan dobře slouží nebo zda je potřeba před dovolenou pořídit nový.

A nejen to, ověříte si, zda je stanování tou pravou zábavou pro vás a vaše dětí. Zjistit totiž takovou informaci až během 14denní dovolené v kempu je nic moc.

Vyberte pečlivě kemp

Pokud jsou děti ze spaní ve stanu nadšené, máte napůl to vyhráno. To nejdůležitější vás ale teprve čeká – výběr kempu. Výběr kempu je podle nás pro dovolenou pod stanem s dětmi klíčový.

Celá dovolená totiž není jen o tom, kde přespáváte, ale hlavně o tom, jak své dny naplníte a pro děti je třeba zajistit dostatečně zajímavý program, který může nabídnout i kemp.

Záleží na vaší preferenci, jestli vyrazíte do kempu blízko vody a dny budete trávit koupáním nebo upřednostníte třeba turistiku a cyklovýlety.

Pokud vyrážíte na dovolenou s dětmi pečlivě vyberte kemp – zjistěte si, jak je kemp vybaven, jestli například půjčují nějaké sportovní vybavení nebo je jeho součástí dětské hřiště, restaurace či pláž.

TIP: Rádi byste na dovolenou pod stan vzali i svého čtyřnohého mazlíčka? I dovolená s mazlíčky má svá specifika. Přečtěte si proto následující tipy pro cestování se psem.

Při balení na nic nezapomeňte

Balení do stanu má svá specifika – potřebujete toho totiž zabalit mnohem víc než na dovolenou do hotelu, kde je obvykle alespoň nějaké vybavení k dispozici. Zároveň je pod stanem ale málo místa, a tak není prostor na tahání zbytečností.

Věci pro dobrý spánek

Určitě byste neměli zapomenout na věci potřebné pro dobrý spánek, jako jsou spacáky, karimatky, nafukovací matrace, deky, polštáře a další. Dětem by neměla chybět například jejich oblíbená plyšová hračka nebo knížka, kterou budete před spaním číst.

Zábavu může na dovolené pod stanem zajistit také hamaka. Víte, co je to hamaka? Jde o houpací síť, která dětem může zpříjemnit chvíle v kempu a zároveň se v ní dá celkem pohodlně strávit i noc.

Vybavení pro vaření

Pokud nemáte v plánu na dovolené navštěvovat denně restaurační zařízení, budete potřebovat i kempingové vybavení pro vaření. A věřte nebo ne – i takové jezení z ešusu nebo opékání na ohni může být pro děti zážitkem, o kterém budou vyprávět v září spolužákům ve škole.

Hodit se může například ešus, základní nádobí, cestovní rychlovarná konvice, kempingový vařič, kotlík, termoska, cestovní gril a další.

TIP: Před cestou pod stan důkladně promyslete jídelníček – vařit pod stanem není jen tak a možnosti jsou přece jen trochu omezené. Být připraven po stránce jídla je taky pro dětskou spokojenost důležité.

Zábava pod stan – to důležité pro spokojenost dětí

Aby byly děti na dovolené pod stanem spokojené, potřebujete přibalit i něco navíc. Mobilní telefony nechte pro tentokrát doma, stejně byste museli řešit problém, kde je nabíjet. Radši sbalte:

 • Karetní a deskové hry
 • Knížky
 • Nejoblíbenější hračky
 • Bloky a kreslící potřeby
 • Sportovní vybavení
 • Nafukovací hračky do vody
 • Plážový stan

a další.

Další věci pod stan – oblečení, hygienické potřeby a tak dál

Zabalit pod stan se musí samozřejmě i další věci – potřeba je dostatek oblečení, kvalitní obuv a hygienické potřeby.

O stanování přemýšlejte hlavně prakticky – nezapomeňte věci jako šňůru na prádlo a kolíčky, repelent, lékárničku, krémy na opalování, houbičky na mytí nádobí a další.

Naplánujte program

I když samo o sobě je spaní ve stanu a kemping dobrodružství, během 2 týdnů děti pravděpodobně nebude bavit pořád jenom spát ve stanu a jen tak “kempovat.” Proto je důležité naplánovat program.

Výlety po okolí

Pěšky nebo na kole – výlety po okolí jsou zdrojem nejen zábavy, ale také poznání. Ještě před odjezdem zmapujte terén v okolí kempu a zjistěte si, kam všude se s dětmi vyplatí vyrazit. Rybníky, zámky, hrady, koupaliště, bioparky, zoologické zahrady, výstavy pro děti, to vše je ve hře.

Výlety po okolí se dají samozřejmě pro děti ještě více zpestřit. Můžete se například porozhlédnout přímo po aktivitách pro děti – v letních měsících jsou na mnoha místech připraveny různé dětské stezky a zábavné odpolední programy.

Pořídit si můžete také turistický deník, do kterého budete sbírat turistické známky nebo dětem svěřit do rukou fotoaparát, aby měly možnost zvěčnit vaši dovolenou.

Poznání přírody

Pokud jsou už vaše děti trošku starší, pokuste se u nich budovat během dovolené kladný vztah k přírodě.

 • Ve volných chvílích můžete například uspořádat soutěž v poznávání rostlin a zvířat
 • Můžete si s dětmi vyrobit jejich první herbář
 • Ve večerních hodinách můžete děti učit poznávat souhvězdí a vyprávět jim o vesmíru
 • S kompasem můžete děti naučit hledat sever
 • V životě se jim bude také hodit schopnost rozdělat oheň – pomoci vám mohou například s jeho přípravou

Alena Mrvíková, PoctiveSEO.cz

- Komerční sdělení -az hobby

Author

Share