- Reklama -

Jak odstranit řasy v akváriu?

Author

Categories

Každý akvarista čas od času řeší problém s řasami ve svém akváriu. Postup likvidace řas záleží na tom, s jakým druhem se potýkáme.

Ať už bojujeme s jakýmkoliv druhem řas, v první fázi je potřeba změnit podmínky v akváriu tak, aby se zbrzdil či zamezil jejich další růst. Poté na řadu přichází jejich mechanické a chemické odstraňování.

Řasy se postupně začnou vytrácet a akvarijní rostliny zesílí natolik, že řasy už nedostanou ke svému růstu šanci. Připravte se na to, že celý proces může trvat i několik týdnů.

Nejčastější druhy řas

Zelený zákal

Zelený zákal jsou bující jednobuněčné řasy. Odstraníte ho vnitřní nebo vnější UV lampou. Nechte několik dnů UV lampu zapnutou. Řasy, které se pod ni během protékání vody akváriem dostanou, jsou UV zářením ozářeny a zlikvidovány. UV lampu je vhodné používat proti výskytu zeleného zákalu také preventivně.

Černá štětičková řasa

Černá štětičková řasa, je řasa černo-šedé barvy, která se vyskytuje většinou v silně znečištěných akváriích. Řasu účinně zahubí tekutý uhlík – pokud doporučené množství růst řasy pouze zpomalí, používá se vyšší dávka. Aby se řasa nevrátila, je důležité změnit podmínky v akváriu, pořídit kvalitní filtraci a snížit množství ryb, aby na 1 litr vody připadal 1 centimetr rybí délky. Účinné jsou i skimmery.

Zelená vláknitá řasa

Zelená vláknitá řasa má tvar dlouhých zelených vláken, která se zamotávají do rostlin. Stejně, jako černou štětičkovou řasu, ji zlikviduje tekutý uhlík (v případě potřeby jeho předávkování), změna podmínek v akváriu a mechanické odstraňování. Pomůže také, pokud do akvária nasadíte krevetky a řasožravé ryby.

Růstu řasy prospívá dostatek světla a oslabené akvarijní rostliny. Nebojte se tedy hnojit, i když zpočátku spolu s akvarijními rostlinami zesílí a porostou i řasy.

Sinice

Sinice jsou modro-zelené slizké povlaky na dekoracích a písku v akváriu. Vznikají většinou kvůli špatnému poměru dusíku s fosforem. Sinice odsajte hadicí a aplikujte hnojivo s obsahem dusíku nebo fosforu (podle toho, čeho je ve vodě málo), v případě potřeby doplňte oboje.

Zelená prachová řasa

Zelená prachová řasa roste na skle akvária. Po jejím setření do vody aplikujte přípravek k její likvidaci, který vodu od řasových spór sterilizuje. Zmenšete počet ryb v akváriu, nepřekrmujte je, pořiďte do akvária kvalitní filtr a pomocí skimmeru čeřte vodní hladinu.

- Komerční sdělení -az hobby

Author

Share