Ta největší nevýhoda finské sauny spočívá v její hlavní přednosti – teploty kolem 100 °C totiž nevyhovují každému a při některých zdravotních problémech je takové saunování dokonce rizikové. To je hlavní důvod, proč si čím dál více rodin pořizuje domů infrasaunu: v ní jsou teploty kolem 45 °C a mohou do ní i kardiaci a malé děti. A s léčivými účinky za svojí finskou sestřičkou rozhodně nezaostává…

Můžete ji mít kdekoli

Infrasauna se vejde do každého bytu. Ano, i do malého 1+1 v paneláku. Během infrasaunování je optimální pozice těla vsedě, takže rozměry nejmenší infrasauny pro jednu osobu začínají již od 100 x 100 centimetrů. Pro představu je to zhruba tolik, jako má běžný sprchový kout.

Protože infrasauna neprodukuje žádnou vlhkost (na rozdíl od finské sauny), nepotřebuje odvětrání. Infrasauny tak najdete v ložnici, koupelně, ale často i v obývacím pokoji. A stačí je zapojit do standardní 220 V zásuvky (jištění obvykle 10 – 16 A).

Jste-li náročnější a nestačí vám typové infrasauny, pak na trhu najdete i domácí infrasauny na míru. Jejich rozměr, výbavu i design výrobce přizpůsobí vašim přáním a potřebám. Na rozdíl od těch typových infrasaun se zde nekladou téměř žádné limity. A problém není ani výroba venkovní infrasauny – tu pak můžete mít na balkóně či terase.

Jak poznat, která infrasauna má léčivé účinky?

Tím nejdůležitějším v každé infrasauně je vždy topidlo. Na něm záleží, zda bude mít infrasauna léčivé vlastnosti, nebo to bude jen obyčejná prohřívárna.

Zdrojem tepla je v infrakabině vždy infrazářič. A vy se při jeho výběru řiďte hlavně vlnovou délkou infrapaprsků, které umí vyzářit. Ty nejlepší infrazářiče zvládnou všechny 3 existující vlnové délky infrazáření.

Když zapnete tlačítko START, začne elektrická energie proudit do infrazářiče. Některé startují okamžitě a ihned dosahují maximálního výkonu (např. infrazářiče Vitae), jiným to může trvat i několik minut.

Infrapaprsky pak působí na lidské tělo a to postupně prohřívají.

Podle toho, jakou vlnovou délku umí váš infrazářič produkovat, tak hluboko do organismu infračervené záření pronikne. Pro maximální léčebné účinky hledejte zářiče, které zvládnou IR–A záření (např. infrahalogenové zářiče Vitae) o délce 0,07 – 1,4 mikronu. To proniká do těla nejhlouběji.

Problém je, že na českém trhu najdete většinu infrasaun s levnými zářiči, které zvládnou jen IR–C (ohřívá jen vrchní část pokožky) a v lepším případě i IR–B záření (pronikne pouze do vnější části podkoží).

Obecně tedy platí: čím hlouběji umí infrazáření proniknout do lidského těla, tím má větší účinky. Jak relaxační, tak léčivé.

Infrasauny do bytu ale nemusíte vybírat jen podle obrázků. Celkem 5 různých infrakabin s těmi nejlepšími infrazářiči si můžete prohlédnout a nezávazně vyzkoušet v Saunovém showroomu v Praze – Uhříněvsi.

Přijďte se přesvědčit na vlastní kůži, jak velký rozdíl je mezi infrasaunou z Číny a mezi infrasaunou vyrobenou českými truhláři v dílnách nedaleko Prahy.

www.saunasystem.cz