Přichází léto a většina lidí se chystá na dovolenou. Pro lidi bez závazků to není žádný problém, ale co když už je na vás závislá jedna chlupatá příšeřka? Rádi pomůžeme vyřešit vaše dilama, co s kočičím mazlíčkem během dovolené.

Pokud čtete tyto řádky, pravděpodobně patříte mezi ty (ne)šťastlivce, kteří před koupí psa upřednostnili poněkud vznešenější zvíře, kočku. Možná je to jedno, kočka nebo pes – obě zvířátka umí zahřát, potěšit a dokonce vést děti k zodpovědnosti. No jo, ale co s nimi, když zrovna potřebujete odjet.

Domácí mazlíček nebo tulák?

Velmi podstatné je, si uvědomit, co za kočku doma máte. Protože existují dva druhy. Ano, pouze dva druhy – kočka povaleč a kočka cestovatel.

Cestovatelé, nebo jak jim rádi říkáme my – tuláci, nepotřebují v podstatě nic. Často se seberou a vrátí se za pár měsíců, až mají pocit, že by se mohli doma ukázat. Takové kočky opravdu ani nepoznají, že nejste doma. Pokud jste se rozhodli odjet na delší domu, stačí poprosit sousedku, aby jednou za čas naplnila misku a tulák bude spokojen.

Naproti tomu jsou tu i kočičí královny, které jsou zvyklé na domácí pohodlí a rádi o sebe nechávají pečovat. Buďme upřímní, kočka není pes. Takže i když s povalečskými kočičími kamarády má člověk bližší vztah než s cestovateli, ani tyto šelmy vás nepotřebují. Stačí jim žrádlo, voda, pelíšek, kočičí toaletu, hračky a případně stromy pro kočky, kde si můžou celý den hovět.

Odloučení nebo společné dobrodružství

Nakrmit a pohladit

Abychom to tedy shrnuli. Taková kočka ve vaší nepřítomnosti opravdu potřebuje akorát nakrmit a vybrat toaletu. Bez lidského kontaktu to vydrží a pokud máte hodné sousedy nebo příbuzné, kteří vám kočičku přijdou nakrmit, určitě ji i pohladí a kočka bude spokojená. A vy si tak můžete užít dovolenou bez starostí.

Hurá na cesty

V opačném případě, kdy kočku s sebou chcete brát na dovolenou a prožít společné dobrodružství, čeká vás spousta starostí. Nejenže budete mít 2x tolik věcí. Ale musíte si důkladně prostudovat podmínky cestování s kočkou, být připraveni na všechny situace, mít přehled o místních veterinářích apod. Navíc kočka má velmi ráda své pohodlí a nad nějakým cestováním akorát ohrne nos a bude trpět.

Počkám u paní na hlídání

Někteří lidé velmi rádi kočku přemístí k babičkám, maminkám, sousedům atd. Nicméně mějte na paměti, že drtivá většina koček stěhování nesnese a změna prostředí je pro  ni obrovský šok. Zvlášť, když touto změnu prochází bez vás. Proto kočku raději nechte doma a poproste o její nakrmení atd. příbuzné.

Tip: Pokud kočičku necháte doma osamotě a nechcete, aby se cítila příliš sama, můžete vyzkoušet imaginární společnost. Pocit samoty totiž spolehlivě zažene například rádio, které bude potichu hrát. Chlupáčovi to nahradí lidský kontakt, protože bude slyšet hlasy a účet za elektřinu se vám taky tolik nezvýší.